Co to takiego ta permakultura?
To fascynująca dziedzina wiedzy o projektowaniu naszego otoczenia na wzór natury. Jej celem jest tworzenie zrównoważonych (trwałych), przyjaznych dla życia i wydajnych ekonomicznie systemów, zaspokajających własne potrzeby (samowystarczalnych), nie eksploatujących ani nie zanieczyszczających środowiska.
Podstawową zasadą działania w permakulturze jest praca z naturą (a nie przeciw niej), opierająca się na długotrwałej i uważnej obserwacji.
Więcej o definicji i zasadach permakultury możesz poczytać TU, albo TU, albo jeszcze TUTAJ.
Dlaczego gospodarstwo permakulturowe?
W permakulturze zafascynowała mnie możliwość kształtowania otoczenia w zgodzie z naturą, jej wzorcami i prawami. Obserwując wzorce i zasady panujące w środowisku, mogę tak zaprojektować system, żeby pozwalając roślinom i zwierzętom na rozwijanie się bez nadmiernej ingerencji, nie tylko ograniczać swoje nakłady, ale odnosić mnóstwo korzyści!
Projektujemy naszą Zagrodę według zasad permakultury najlepiej jak umiemy, żeby (jak piszemy w „Misji Zagrody„) była ona miejscem promowania życia w zgodzie i współpracy z przyrodą, a od nas wymagała z czasem coraz mniej wysiłku.
Przemycamy permakulturę
Wiedza, którą zdobyłam na kursie projektowania permakulturowego (PDC), zmieniła moje spojrzenie na wiele spraw na dobre. Chcę przekazywać tę zmianę dalej.
Dlatego zarówno w naszym gospodarstwie, jak i w działalności ogrodniczej i edukacyjnej chcę działać permakulturowo, czyli wykorzystywać wiedzę z różnych obszarów do wspierania przychylnych nam naturalnych mechanizmów i procesów przyrody.
Niech żyje życie!